ساحل ادب
ادبی-اجتماعی

طرح درس ادبيات یک

باسمه تعالی

طرح درس روزانه

ادبیات فارسی(۱)

مورخ :آبان ماه 92   موضوع درس:ادبیات فارسی       نام درس :ادبیات داستانی          نام آموزشگاه: معارف جهرم  نام دبیر : زرین تاج سمیع پور مدت زمان 90دقیقه        پایه تحصیلی اول متوسطه

تحلیل آموزشی

جزءبه جزء کردن هدفهای کلی-تهیه رئوس مطالب درس

ادبیات داستانی- سمک وقطران

هدف های کلی

هدفهای هستند که دانش آموزان پس ازتدریس درس بایدآن هارا بفهمند.این هدفها باافعال غیررفتاری بیان می شوندمانند :بفهمند-بیاموزند-بدانند –بشناسند

1-نویسنده ی کتاب سمک وقطران رامی دانند.

2-معنی ومفهوم لغات واصطلات درس را می دانند.

3-خود آزمایی های درس را می دانند.

هدف های رفتاری

بااهداف رفتاری اندازه گیری می شون:نوشتن-مقایسه کردن-حل کردن-انجام دادن-تعریف کردن

1-نویسنده ی کتاب سمک عیار را می گویند.

2-معنی لغات واصطلاحات درس می گویند.

3-به خود آزمایی ها پاسخ می دهند.

پیش دانسته ها

مطالبی هستند که دانش آموزباید آن هارایادگرفته باشد.

سوالاتی در مورد ادبیات نمایشی مطرح می شود وبا کمک دانش آموزان پاسخ آن هاداده می شود

ارزشیابی ورودی

سوالاتی که به کمک آن هارفتار ورودی دانش آموزان رامی سنجیم

سوالاتی از درس گذشته پرسیده می شود:1-تعزیه چیست؟

2-تئاتروتعزیه چه فرقی با هم دارند؟

نتیجه

 

 

انتخاب روش

 

مشارکتی-پرسش وپاسخ

انتخاب رسانه ی مناسب

 

گچ-تخته –کتاب

فعالیتهای مربوط به معلم وزمان

1-سلام واحوال پرسی  3

2-حضور وغیاب        5

3-اجرای ارزشیابی  ورودی                     3

4-مرور درس گذشته    5

5-ارتباط دادن درس جدید با مطلب گذشته            4

6-ارائه درس جدید       40

7-جمع بندی و   نتیجه گیری                       10

8-ارزشیابی پایانی      15

9-تعیین تکلیف           5

 

فعالیت های مربوط به دانش آموزان

 

شرکت درکلاس درس وفعالیت های کلاسی وپاسخ به سوالات معلم

سوالات ارزشیابی پایانی

 

پرسیدن سوالاتی درباره ی درس

فعالیت های تکمیلی

 

تعیین فعالیتی های برای جلسه آینده

 



تشكيل شوراي سلطنت(1357ش) - انتصاب حضرت ايت الله خامنه اي به عنوان امام جمعه تهران از سوي امام خميني(ره)(1358ش)
 ولادت حضرت رسول اكرم(ص) به روايت اهل تسنن(52سال قبل از هجرت) - آغاز هفته وحدت ميان مسلمانان جهان - روز ورود رسول الله(ص) به يثرب و تعيين آغاز سال هجري قمري - رحلت آيت الله شيرازي صاحب فتواي تحريم تنباكو(1273ق)
 امضاي قرارداد ننگين «كمپ ديويد» بين اسرائيل و مصر(1987م)



                                                            "به نام خداوندعلم و قلم"

نام و نام خانوادگی:                         زبان فارسی 3انسانی     دبیرستان معارف جهرم       دبیر : سمیع پور

1-      جایگاه تکیه درواژه های " شنوایی ، نمی خواهم ، سخن شناس ، اندیشه ، طلب کردی " به ترتیب کدام است؟

الف) پایانی ، قبل از آخر، پایانی ، پایانی ،پایانی            ب)آغازی،آغازی، پایانی ،پایانی ،پایانی

ج) پایانی،قبل از آخر، پایانی ،پایانی  ،قبل از آخر            د) پایانی،آغازی،   پایانی ،پایانی  ،قبل از آخر

2- کدام هجا در فعل های " شنید ،نمی داند ، آموختم ، می شنویم " به ترتیب تکیه دار است؟

     الف) آغازی ، آغازی، پایانی ،پایانی           ب) پایانی،آغازی،قبل ازآخر،آغازی

     ج) پایانی ،قبل از آخر،آغازی، پایانی          د) آغازی ،پایانی،قبل از آخر،آغازی

    3- تکیه ی واژه های " نپویید، نویسندگان، دانستند، نمی بخشید،می آیند،ژرف اندیش"به ترتیب درکدام هجای آن ها قرار دارد؟

  الف)  پایانی ، پایانی ،پایانی ،آغازی،آغازی ،قبل از آخر               ب) آغازی،پایانی،قبل از آخر، آغازی،آغازی ،پایانی

  ج) پایانی ،قبل از آخر، پایانی ، پایانی ،پایانی آغازی               د)قبل از آخر،پایانی،قبل از آخر،آغازی،قبل از آخر،آغازی

4- جایگاه تکیه در کدام هجای واژه های " آفرید ه است، می جویم ،می جستند ، آوردم ،خوانده بودیم "به ترتیب قرار دارد؟

الف)  پایانی ، پایانی ،پایانی ،آغازی  ،قبل از آخر       ب)  پایانی صفت مفعولی،آغازی،آغازی ،  پایانی ، پایانی

 ج)پایانی، آغازی،پایانی ،آغازی، پایانی صفت مفعولی د) پایانی صفت مفعولی، آغازی،آغازی ،قبل از آخر،پایانی صفت مفعولی

5-جایگاه تکیه ی واژه های" نمی گیریم ، پرورش، گسیختن،بنفشه زار،پرداختیم" به ترتیب در کدام هجای آن ها قرار دارد؟

الف)آغازی، پایانی ، پایانی ،پایانی،قبل از آخر         ب)قبل از آخر،  پایانی ،پایانی ،آغازی،آغازی 

ج)  آغازی،پایانی ، پایانی ،آغازی،قبل از آخر              د) پایانی ، پایانی ،پایانی، قبل از آخر،آغازی

6- تکیه ی اجزای اصلی جمله ی" معری ، دور از چشم  تمام مردم  حتی خادمش،غذا می خورد." به ترتیب در کدام هجای آن ها قرار دارد؟

الف)    پایانی ، پایانی ،آغازی    ب)  آغازی،آغازی ،پایانی     ج) پایانی ، پایانی ،پایانی       د) آغازی، پایانی ،پایانی 

7- کدام هجا در فعل های "شکست ، آوردم ، نرفتند، می گویند"به ترتیب تکیه دار است؟

الف) آغازی،ماقبل آخر ، پایانی ،پایانی                                 ب)  پایانی ، پایانی قبل از آخر،آغازی                                 ج) پایانی ، آغازی،پایانی،آغازی                                         د) پایانی ،قبل از آخر، آغازی،آغازی

8- کدام هجا ی کلمات " فرستنده،آبادان،نمی دانستند،فرستاد " به ترتیب تکیه دار است؟

الف)  پایانی ، پایانی ،آغازی،پایانی                            ب) آغازی، پایانی ،آغازی، پایانی                                              ج) پایانی ،آغازی، پایانی ،آغازی                               د) قبل از آخر،پایانی ،آغازی، پایانی

                               "موفقیت شما نهایت آرزوی ماست"

 



شهادت امام حسن عسگری(ع)

 
امام حسن عسکری (ع ) در سال 232هجری در مدینه چشم به جهان گشود . مادر والا گهرش سوسن یا سلیل زنی لایق و صاحب فضیلت و در پرورش فرزند نهایت مراقبت راداشت ، تا حجت حق را آن چنان که شایسته است پرورش دهد . این زن پرهیزگار در سفری که امام عسکری (ع ) به سامرا کرد همراه امام بود و در سامرا از دنیا رحلت ...
 
زندگینامه امام عسگری (ع)

امام حسن عسکری (ع ) در سال 232هجری در مدینه چشم به جهان گشود . مادر والا گهرش سوسن یا سلیل زنی لایق و صاحب فضیلت و در پرورش فرزند نهایت مراقبت راداشت ، تا حجت حق را آن چنان که شایسته است پرورش دهد . این زن پرهیزگار در سفری که امام عسکری (ع ) به سامرا کرد همراه امام بود و در سامرا از دنیا رحلت کرد . کنیه آن حضرت ابامحمد بود .

دوران امامت

به طور کلی دوران عمر 29ساله امام حسن عسکری (ع ) به سه دوره تقسیم می گردد : دوره اول 13سال است که زندگی آن حضرت در مدینه گذشت . دوره دوم 10سال در سامرا قبل از امامت . دوره سوم نزدیک 6 سال امامت آن حضرت می باشد . دوره امامت حضرت عسکری (ع ) با قدرت ظاهری بنی عباس رو در روی بود . خلفایی که به تقلید هارون در نشان دادن نیروی خود بلندپروازیهایی داشتند . امام حسن عسکری (ع ) از شش سال دوران اقامتش ، سه سال را در زندان گذرانید .



درس 7انسانی و9عمومی

1-تعداد اجزای جملات زیر را بنویسید. (خرداد91)

الف) به سلامت                           ب)همه حافظ را لسان الغیب می نامند.       ج)  دودوتاچهارتا

2- نقش واژه های مشخص شده  را در جمله ی " نادان هیچ کس را هم طراز خویش نمی بیند." بنویسید (شهریور91)

3- اجزای جمله ی " مردم ایران ، امام حسین را در مذهب خود اسوه می دانند " را با رسم نمودار مشخص کنید.(دی90)

4- عبارت  "آهو از بند رست " را به جمله ی چهار جزیی تبدیل کنید.(خرداد90)

5- با رسم نمودار اجزای  جمله ی زیر را نشان دهید.(خرداد90)  

" این لباس از ابریشم است ."

6- با رسم نمودار درختی تعداد اجزای جمله ی  زیر را نشان دهید . (شهریور 90 )

 " گل های رنگارنگ جلوه ی بی مانندی به شهر می داد."

7- در  نوشته ی زیر جمله ی " یک جزیی بدون فعل " کدام است ؟ ( ش90)

" سلام کردن نیکوست ، افسوس! کسانی این امر پسندیده را رعایت نمی کنند."

8- در عبارت مقابل جمله ی یک جزیی را مشخص کنید.( دی89)   او گفت : " دست ها بالا " سپس ادامه داد : " به سلامت "

9-در عبارت         

 



ادامه مطلب...


ارسال شده در تاریخ : پنج شنبه 19 دی 1392برچسب:, :: 21:40 :: توسط : زرین

                                                           " به نام خدا"
"آسمان رکوعی کرد و خداوند این همه ستاره به او بخشید ،پس رکوعی باید تا آسمان دلمان ستاره باران شود"
نام ونام خانوادگی :           زبان فارسی 1و2       دبیرستان نمونه دولتی شکیبا   دبیر:سمیع پور
برای جملات زیر نمودار رسم کنید:
1-شهریار به زبان مادری خود اشعار نغزی سروده است .
2--باز باران با ترانه می خورد بر بام خانه
3-الهی !بیامرز مرا به خوبی خود.



ادامه مطلب...


ارسال شده در تاریخ : جمعه 14 دی 1392برچسب:, :: 8:8 :: توسط : زرین

 آيه شماره 11  از سوره مبارکه حجرات
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا يَسْخَرْ قَومٌ مِّن قَوْمٍ عَسَى أَن يَكُونُوا خَيْرًا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاء مِّن نِّسَاء عَسَى أَن يَكُنَّ خَيْرًا مِّنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَكُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِيمَانِ وَمَن لَّمْ يَتُبْ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! مبادا گروهى (از شما) گروهى ديگر را مسخره كند، چه بسا كه مسخره‏ شدگان بهتر از مسخره‏ كنندگان باشند و زنان نيز، زنان ديگر را مسخره نكنند، شايد كه آنان بهتر از اينان باشند و در ميان خودتان عيب‏جويى نكنيد و يكديگر را با لقب‏هاى بد نخوانيد. (زيرا) فسق(و بدنام بودن) پس از ايمان، بد رسمى است، (و سزاوار شما نيست.) و هركس



ادامه مطلب...


ارسال شده در تاریخ : جمعه 13 دی 1392برچسب:, :: 23:45 :: توسط : زرین

ماه "ربیع الاول" همانگونه که از اسم آن پیداست بهار ماه ها مى باشد؛ به جهت اینکه آثار رحمت خداوند در آن هویداست . در این ماه ذخایر برکات خداوند و نورهاى زیبایى او بر زمین فرود آمده است . زیرا میلاد رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) در این ماه است و مى توان ادعا کرد از اول آفرینش ‍ زمین رحمتى مانند آن به خود ندیده است . چرا که او داناترین مخلوقات خداوند و برترین آنها و سرورشان و نزدیکترین آنها به خداوند و فرمانبردارترین آنها از او و محبوبترینشان نزد او مى باشد، این روز نیز برتر از سایر روزهاست . و گویا روزى است که کاملترین هدیه ها، بزرگترین بخشش ها، شاملترین رحمتها، برترین برکتها، زیباترین نورها و مخفى ترین اسرار در آن پى ریزى شده است .

پس بر انسان مسلمان که برترى رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) را قبول داشته و مراقب رفتار با مولایش مى باشد واجب است در این ماه به شکرانه ارزانی شدن آن نعمت بزرگ به عبادتی از سر شور و اشتیاق بپردازد،گرچه عبادات شبانه روزی عالمیان هرگز در خور چنین نعمتی نخواهد بود اما "آنچه سعی است ما در طلبش بنماییم".



تصرف تبريز و اروميه توسط قواي عثماني در جنگ جهاني اول(1293ش)
 شهادت امام رضا(ع)(203ق) - شب ليلة المبيت(خوابيدن حضرت علي به جاي پيامبر(ص) در بستر ايشان - توطئه سران قريش براي كشتن پيامبر(ص)(11ق)8


درباره وبلاگ
به وبلاگ من خوش آمدید
موضوعات
آرشيو وبلاگ
نويسندگان
پيوندها

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان ساحل ادب و آدرس samiapoor.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.





انجمن وبلاگ نویسان جهرم